Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Gipsówka wiechowata

Gypsophila paniculata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, rozgałęziony
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, jasnoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Gipsówka wiechowata = Łyszczec wiechowaty – opis

Gipsówka wiechowata, znana także jako łyszczec, to bylina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. W Polsce dziko rosnące okazy można spotkać nielicznie – na wydmach i zboczach. Objęta jest częściową ochroną gatunkową.

Gipsówka – kwiat

Gipsówka wiechowata jest znana także z uprawy. Ma wzniesiony pokrój z mocno rozgałęzionymi pędami. Osiąga do 100 cm wysokości. Liście są drobne, cienkie, przypominające igły. Niewielkie promieniste kwiaty – białe lub jasnoróżowe – tworzą szerokie wiechowate kwiatostany. Na jednym okazie może zakwitnąć od kilkuset nawet do tysiąca kwiatów. Łyszczec kwitnie od czerwca do września. Owocem jest torebka.

Gypsophila paniculata – uprawa

Gipsówka wiechowata lubi stanowiska słoneczne, ciepłe i susze. Preferuje podłoża przepuszczalne, niezbyt bogate w składniki pokarmowe o odczynie zasadowym. Nie lubi gleb ciężkich i wilgotnych. To gatunek mrozoodporny. Nasiona zaleca się siać wiosną (najlepiej pod osłonami). Gipsówkę na miejsce stałe wysadza się we wrześniu. Młode okazy wymagają podlewania, starsze dobrze znoszą suszę. Nawożenie z reguły nie jest konieczne. Co pewien czas roślinę warto przyciąć, wtedy lepiej się rozkrzewia. Po przekwitnięciu należy ją ściąć – odrośnie od korzenia.

Gipsówka w ogrodzie

Gipsówka wiechowata dobrze wygląda sadzona w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. Gipsówka w ogrodzie nadaje się do tworzenia rabat i obwódek. Nadaje lekkości ogrodowi, szczególnie jeśli znajduje się w nim dużo roślin o intensywnej barwie kwiatów. Szczególnie dobrze wygląda w ogrodach wiejskich. Gipsówka cięta to jednocześnie jedna z ważniejszych roślin we florystyce. Chętnie wykorzystuje się ją do tworzenia suchych kompozycji.

 

>>Przeczytaj też: Zakładamy rabatę bylinową. Poradnik

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.