Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Gęsiówka kaukaska

Arabis caucasica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: 10 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Gęsiówka kaukaska jest długowieczną byliną z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i Kaukazu. Rośliny mają 10–20 cm wysokości, tworzą miękkie poduchy. Rozgałęzione, gęsto ulistnione pędy i łopatkowate, szarawozielone, filcowato owłosione liście utrzymujące się na roślinie także zimą. Gęsiówka jest wytrzymała na mróz.

Gęsiówka kaukaska rozpoczyna kwitnienie wczesną wiosną - od III do V. Kwiaty są śnieżnobiałe, miododajne, zebrane w groniaste kwiatostany, które w miarę kwitnienia wydłużają się. Wymaga gleb niezbyt żyznych, przepuszczalnych, ale nie za suchych oraz słonecznych stanowisk. Można ją sadzić na obrzeżach rabat, w szczelinach murków, jest jedną z podstawowych roślin do ogródków skalnych. Wspaniale pokrywa powierzchnie rabat – stosuje się ja jako roślinę okrywową. Odmiany o kwiatach pełnych stosuje się za granicą także na kwiat cięty.

Większość odmian rozmnaża się wiosną lub jesienią przez podział roślin lub sadzonki pędowe. Na sadzonki pobiera się pędy zewnętrzne lub wyrastające w środku rośliny. Umieszcza się je po kilka w doniczkach o średnicy 8 cm. Korzenią się dość łatwo, ale podczas upałów letnich rosną źle i gniją. Odmiany o kwiatach pojedynczych rozmnaża się z nasion wysiewanych wiosną. Rozsadę wysadza się na miejsce stałe jesienią lub wiosną następnego roku, w rozstawie co 25–30 cm. Dorosłe rośliny przycięte po kwitnieniu do jesieni silnie się rozrastają.

Odmiany gęsiówki:
'Plena' - odmiana o pełnych kwiatach, zebranych w kwiatostany przypominające nieco kształtem kwiatostan lewkonii. Zakwita nieco później niż gatunek, ale w zamian kwitnie znacznie dłużej i doskonale nadaje się na kwiat cięty.
'Variegata' - odmiana gęsiówki o charakterystycznych, niezwykle dekoracyjnych liściach - szarozielonych z kremowobiałym obrzeżeniem i ząbkowanymi brzegami. Rozrasta się nieco wolniej niż gatunek, w związku z czym nadaje się również do nieco mniejszych ogrodów skalnych.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.