Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fylostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’

Phyllostachys aureosulcata ‘Aureocaulis’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, drzewiasty
Wysokość: 4 m - 6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fylostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’ to odporny bambus o drzewiastym pokroju. Ma żółto-złote łodygi, które w pełnym słońcu mogą wybarwiać się na czerwono. Idealny do posadzenia w grupie z innymi bambusami. Znakomicie wygląda w zestawieniu z czarnym bambusem (Phyllostachys nigra). Wykształca początkowo szorstkie, później lśniące pędy o średnicy do 5 cm. Liście tego bambusa są intensywnie zielone, błyszczące, średniej wielkości. Niektóre z nich mają białe paseczki.
Fylostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’ rośnie prosto, a końce łodyg lekko zwisają. Jego pędy są jadalne. Może dorastać do 4–6 m wysokości, jednak w naszym klimacie pozostanie niższy. Znakomicie nadaje się zarówno do dużych donic na taras, jak również jako gęsty żywopłot czy ekran widokowy. Chętnie wykorzystuje się go w orientalnych kompozycjach z innymi trawami.
Podłoże dla bambusów drzewiastych powinno być przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. Preferują one ziemię o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rosną w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, także w pełnym słońcu. Wszystkie bambusy drzewiaste wykształcają ekspansywne rozłogi, z tego względu przy ich wysadzaniu do gruntu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Woda nie może zalegać w korzeniach, gdyż prowadzi to do zgnilizny korzeni. Bambus ten jest mrozoodporny, wytrzymuje temperaturę do -26 st. C. Przez pierwsze lata w gruncie zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, po kwitnieniu obumierają.
Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.
Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.