Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fylostachys złotobruzdowy

Phyllostachys aureosulcata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 6 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fylostachys złotobruzdowy to bambus drzewiasty o zielonych łodygach z żółtą rynienką. Ma zielone i błyszczące liście. W swoim naturalnym środowisku może dorastać nawet do 6–10 m wysokości, w Polsce jednak pozostanie niższy. Bambus ten wykształca prosto rosnące zielone łodygi, mogą one mieć do 4 cm średnicy. Młode pędy mają gęste włoski. Osłonka łodygowa ma kolor jasnożółty, jest ozdobiona zielonymi lub brązowymi paseczkami oraz krótkimi włoskami, często ma krótki odstający języczek. Pędy rośliny są jadalne.
Fylostachys złotobruzdowy znakomicie nadaje się do dużych donic na taras, jak również jako gęsty żywopłot czy ekran widokowy. Często jest wykorzystywany w kompozycjach z innymi trawami. Fylostachysy można przycinać na dowolną wysokość.
Podłoże dla bambusów drzewiastych powinno być przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rosną w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, także w pełnym słońcu. Wszystkie bambusy drzewiaste wykształcają ekspansywne rozłogi, z tego względu przy ich wysadzaniu do gruntu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Podłoże powinna być stale umiarkowanie wilgotne. Woda nie powinna zalegać w korzeniach, gdyż prowadzi to do zgnilizny korzeni. Bambus ten jest mrozoodporny, wytrzymuje temperaturę do -26 stopni Celsjusza. Przez pierwsze lata po posadzeniu do gruntu zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, po kwitnieniu obumierają.
Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.
Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.