Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fylostachys złocisty

Phyllostachys aurea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fylostachys złocisty jest bambusem drzewiastym o nietypowo zbudowanych łodygach: u starszych roślin międzywęźla w dolnej części pędu ułożone są pod skosem i bardzo blisko siebie, przypominając nieco skorupę żółwia. Bambus ten pod pewnymi warunkami może być uprawiany w domu. Dorasta do 3–5 m, jednak w polskim klimacie osiągnięcie maksymalnej wysokości jest mało prawdopodobne. Znakomicie znosi przycinanie.
Fylostachys złocisty wykształca zielone pędy osiągające do 3 cm średnicy. Pędy w słońcu nabierają żółtozłotego odcienia. Roślina ma nieduże, jasnozielone liście, które tworzą gęste listowie. Choć bambus ten dość dobrze znosi suszę, to gdy uprawiany jest w mieszkaniu, należy zapewnić mu podwyższoną wilgotność powietrza. Doskonale nadaje na żywopłot czy ekran widokowy. Wykorzystuje się go często w orientalnych kompozycjach z innymi trawami. Można go także uprawiać w donicach.
Podłoże dla bambusów drzewiastych powinno być przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze, o o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Bambusy najlepiej rosną w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, także w pełnym słońcu.

Fylostachys złocisty
jest jednym z niewielu bambusów, które mogą być uprawiane w pomieszczeniu – należy ustawić go w jasnym miejscu o wysokiej wilgotności powietrze, a zimą przenieść do pomieszczenia chłodnego i jasnego. Wszystkie bambusy drzewiaste wykształcają ekspansywne rozłogi, z tego względu przy ich wysadzaniu do gruntu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale woda nie może zalegać w korzeniach, gdyż prowadzi to do ich zgnilizny. Bambus ten jest mrozoodporny, wytrzymuje temperaturę do -22 stopni Celsjusza. Przez pierwsze lata po posadzeniu w gruncie zaleca się jednak okrywanie go na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, po kwitnieniu obumierają.
Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.
Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.