Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fylostachys ciemnopochwowy

Phyllostachys atrovaginata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 4 m - 7 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fylostachych ciemnopochwowy jest bambusem drzewiastym o szczególnych cechach: jego pędy pokryte są swoistym woskiem, który pachnie jak drzewo sandałowe. Gatunek ten bardziej niż inne bambusy nadaje się do miejsc wilgotnych, ponieważ w jego korzeniach i kłączach są kanały powietrzne.
Fylostachys ciemnopochwowy osiąga do 4–7 m wysokości, jednak w polskim klimacie jest to mało prawdopodobne. Znakomicie znosi przycinanie. Wykształca zielone, później zielonoszare pędy (pokryte mącznym nalotem) do 5 cm średnicy, proste, o lekko zwisających końcach. Początkowo rosną gęsto, z czasem zwiększając odległości między nowymi pędami. Roślina ma nieduże, jasnozielone liście, które tworzą gęste listowie.
Fylostachys ciemnopochwowy to znakomita roślina na żywopłot bądź ekran widokowy. Wykorzystuje się go często w orientalnych kompozycjach z innymi trawami. Nadaje się także uprawy w dużych donicach.
Podłoże dla bambusów drzewiastych powinno być przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Bambusy najlepiej rosną w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, także w pełnym słońcu. Fylostachys ciemnopochwowy dobrze znosi krótkotrwałe susze oraz – jako jeden z niewielu bambusów – wilgotniejsze podłoże podczas cieplejszych pór roku. Wszystkie bambusy drzewiaste wykształcają ekspansywne rozłogi, z tego względu przy ich wysadzaniu do gruntu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale woda nie może zalegać w korzeniach, gdyż prowadzi to do ich zgnilizny. Bambus ten jest mrozoodporny, wytrzymuje temperaturę do -25 stopni Celsjusza. Przez pierwsze lata po posadzeniu w gruncie zaleca się jednak okrywanie go na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbije z korzeni.

Bambusy nawozimy od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, po kwitnieniu obumierają.
Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.