Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Funkia 'Vanilla Cream'

Hosta hybrida 'Vanilla Cream'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 35 cm
Barwa liści/igieł: żółta, zielonożółta, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Funkia 'Vanilla Cream' to odmiana wyselekcjonowana przez P. Aden w 1986 roku, ze skrzyżowania host: Aden 456'x'Little Aurora'. Tworzy niewielkie, wzniesione kępy o wysokości 20 i szerokości około 25 cm, przy średnicy blaszek liściowych około 4-5 cm. Liście sercowate, dość grube, o cienkich, złotożółtych blaszkach (ich odcień zmienia się w trakcie sezonu od bladej zieleni do kremu), u starczych egzemplarzy silnie unerwione i lekko pomarszczone, o dość dość długich ogonkach liściowych.

Kwiaty lawendowe, pojawiają się na przełomie lipca  i sierpnia na wystających ponad kępę liści, czerwono nakrapianych, pędach kwiatostanowych o wysokości około 30 cm.
Funkia 'Vanilla Cream rozrasta się dość dobrze, najlepiej rośnie w półcieniu, ale dobrze znosi również większe nasłonecznienie.
Doskonale nadaje się do kompozycji roślinnych, szczególnie dekoracyjna w zestawieniu z roślinami o ciemnym ulistnieniu, znakomicie rozjaśnia rabaty. Dzięki dość płytkiemu systemowi korzeniowemu świetnie nadaje się również do uprawy w pojemnikach.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.
Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.