Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Funkia 'Night Before Christmas'

Hosta hybrida 'Night Before Christmas'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 45 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielono-biała
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Funkia  'Night Before Christmas' to odmiana wyhodowana przez J. Machen, Jr. (OR) w 1994 roku, jako jeden ze sportów Hosty ‘White Christmas’.
Tworzy kępy o wysokości około 45 cm i szerokości 75 cm zachodzących na siebie dachówkowato liści. Rozrasta się dobrze. Blaszki liściowe sercowate, młode - lekko poskręcane, o długości do 20 cm i szerokości 7,5 cm, na początku sezonu kremowo-białe (potem czysto białe), z bardzo szerokim, nieregularnym zielonym marginesem, pokrywającym do 2/3 powierzchni liścia. Powierzchnia liści jest lekko błyszcząca.
Funkia  'Night Before Christmas' ma kwiaty bladolawendowe na śmietankowobiałych, cętkowanych, wyrastające na czerwono zabarwionych pędach wysokości około 80 cm. Zakwita na przełomie czerwca i lipca.
Funkia najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu, znosi jedynie poranne lub późnowieczorne słońce. Na cieplejszych stanowiskach rośnie dobrze, dość szybko tworząc duże, gęste kępy.
Doskonale nadaje się do zestawień kolorystycznych na rabaty i pod korony drzew i krzewów.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.
Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.