Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Funkia falista 'Univittata'

Hosta undulata 'Univittata'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielono-biała, zielono-żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Funkia falista 'Univittata' lub 'Undulata Univittata' to odmiana wyhodowana przez Hylandera w 1954 roku, jako jeden ze sportów Hosty falistej. Tworzy dość szybko rosnące, zwarte kępy o wysokości 40cm i szerokości około 80cm. Blaszki liściowe są sercowate, o długości około 14 i szerokości 10 cm, o kremowobiałych środkach, zielonożółtym kolorze przejściowym i szerokim, postrzępionym, czysto zielonym marginesie.
Funkia falista 'Univittata' ma kwiaty ciemnolawendowe, które zakwitają na przełomie czerwca i lipca na 80-centymetrowych pędach kwiatostanowych.
Odmiana podobna do pokrewnej odmiany 'Mediovariegata', ale mniej rozpowszechniona i z mniejszą zawartością jasnego barwnika wewnątrz blaszki liściowej. Podobnie jak pozostałe hosty faliste traci swój ozdobny wygląd już na początku lipca, szczególnie, jeśli rośnie na zbyt nasłonecznionym stanowisku, wynikiem czego mogą być poparzenia słoneczne na brzegach liści. Dodatkowo jest niezwykle lubiana przez ślimaki, przed którymi powinna być dobrze zabezpieczana.

Funkia falista najlepiej rośnie w cieniu lub w lekkim półcieniu, ostrzejsze słońce uszkadza jej białe brzegi liści.
Doskonała na rabaty i do barwnych zestawień roślinnych, doskonale komponuje się z innymi hostami o jednolitych barwach liści.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.
Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.