Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Mirosław Krogulec

Funkia falista 'Mediovariegata'

Hosta undulata 'Mediovariegata'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 40 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielono-biała
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Ojczyzną tej byliny jest Japonia. Tworzy kępy szerokości około 50 cm. Ma bardzo dekoracyjne liście – błyszczące, o intensywnie zielonych brzegach i kremowobiałych paskowanych wnętrzach. Blaszki liściowe są poskręcane i pofałdowane. Latem rozwijają się dzwonkowate jasnofioletowe kwiaty zebrane w luźne kwiatostany osadzone na wysokich pędach. Funkia falista dobrze rośnie w przepuszczalnej, próchnicznej glebie (na 1 m2 sadzi się pięć-siedem roślin).

Funkia falista 'Mediovariegata' ładnie wygląda w cieniu pod drzewami, gdzie jej jasne liście rozświetlają otoczenie. Można ją uprawiać w słonecznych miejscach, ale wtedy należy pamiętać o tym, żeby ją regularnie podlewać. Nadaje się do pojemników. Funkia jest odporna na choroby, niestety jej delikatne liście są przysmakiem ślimaków. Rozmnaża się ją przez podział wiosną lub pod koniec lata. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.