Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Funkia 'Aspen Gold'

Hosta Albiqua 'Aspen Gold'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Funkia 'Aspen Gold' to odmiana uzyskana  przez Vivian Grapes w 1986 roku, pochodzi od odmiany ‘Tokudama’. Uważana za pierwszą dużą, złocistą hostę. Tworzy duże, gęste, zwarte rozety o szerokości 80-90 cm, wysokości 40-50 cm i raczej powolnym tempie wzrostu. Liście duże, sercowate, niemalże okrągłe, około 20-25 cm średnicy, w kolorze od złocistej zieleni do żółtego. Blaszki liściowe mocne, grube i regularnie karbowane, z charakterystycznie zadarte do góry brzegami.  Kwiaty białe, pojawiają się od czerwca do sierpnia na pędach kwiatostanowych niewiele wyższych od liści.
Funkia 'Aspen Gold' wymaga stanowiska cienistego lub półcienia, znosi jedynie krótkotrwałe nasłonecznienie, a w ostrych promieniach słońca liście przypalają się na brzegach, co powoduje ich brunatnienie i zasychanie. W głębszym cieniu liście są bardziej zielone.

Odmiana odporna na ślimaki! Doskonała roślina do pojedynczych nasadzeń. Pięknie wygląda jako soliter oraz na dużych rabatach, w zestawieniu z innymi większymi roślinami.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.
Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.