Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Funkia Albiqua 'Drinking Gourd'

Hosta Albiqua 'Drinking Gourd'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: niebieska
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Funkia Albiqua 'Drinking Gourd' to odmiana uzyskana w szkółce Walden West w 1989 roku, ze skrzyżowania Hosta sieboldiana z odmianą ‘Tokudama’. Tworzy duże, gęste, zwarte rozety o szerokości około 100 cm, wysokości 40-50 cm i średnim tempie wzrostu (w szóstym roku życia ma około 12 odrostów). Liście duże, około 30-35 cm średnicy, nieco szersze niż dłuższe, w kolorze głębokiego błękitu, który nie zmienia się przez cały sezon wegetacyjny. Blaszki liściowe mocne, grube i regularnie karbowane, są charakterystycznie zadarte do góry i dają efekt czarek, stąd nazwa ‘pijąca tykwa’.  Kwiaty białe, pojawiają się od czerwca do sierpnia.
Wymaga stanowiska cienistego lub półcienia, znosi jedynie krótkotrwałe nasłonecznienie, a w ostrych promieniach słońca liście przypalają się na brzegach, co powoduje ich brunatnienie i zasychanie.
Doskonała roślina do pojedynczych nasadzeń. Pięknie wygląda jako soliter oraz na dużych rabatach, w zestawieniu z innymi większymi roślinami.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.
Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.