Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Floks wiechowaty = Płomyk wiechowaty

Phlox paniculata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 50 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, bordowa, różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Floks wiechowaty jest byliną z rodziny wielosiłowatych Polemoniaceae. Pochodzi z Ameryki Północnej. Dorasta do 50–120 cm wysokości, ma łodygi sztywne, proste, pod koniec wegetacji u nasady lekko drewniejące, gęsto ulistnione. Liście są lancetowate i długie.

 

Kwiaty floksy

 

Floks wiechowaty kwitnie od pierwszej połowy lipca do końca sierpnia, niekiedy nawet we wrześniu. Okres kwitnienia można wydłużyć, przycinając w czerwcu wierzchołki pędów, co powoduje silne rozkrzewienie roślin oraz późniejsze kwitnienie. Kwiaty floksa wiechowatego są 5-płatkowe, o dużej skali barw (brak jedynie czysto żółtej i niebieskiej), zebrane w szczytowe, piramidalne, wiechowate kwiatostany.

>>Przeczytaj też: Floksy - kwiaty nie tylko do wiejskiego ogrodu

Floksy odmiany

Uprawnych odmian tego gatunku płomyka jest wiele, niekiedy występują one pod nazwą Phlox paniculata hybrida. W zależności od pory kwitnienia dzieli się je na: kwitnące w pierwszej połowie lipca, kwitnące w drugiej połowie lipca oraz odmiany późne – kwitnące od połowy do końca sierpnia.

>>Przeczytaj też: Floksy - bujnie kwitnące rośliny. Gatunki floksów polecane do uprawy w ogrodzie

 

Floks wiechowaty uprawa

Floks wiechowaty wymaga gleby żyznej, próchniczej, głęboko uprawionej, ale przepuszczalnej, lekko kwaśnej oraz słonecznego i półcienistego stanowiska. Podczas suszy rośliny wymaga podlewania. Stosuje się go na rabaty bylinowe oraz na kwiat cięty, choć ich trwałość w wazonie wynosi zaledwie 2–3 dni.

Floks wiechowaty przez nasiona rozmnaża się wyłącznie w celach hodowlanych. Amatorsko można go rozmnażać przez podział roślin, sadzonki pędowe lub korzeniowe. Rośliny dzieli się wiosną lub jesienią. Sadzonki pędowe o 8–10 cm długości odłamuje się z „piętką” w połowie maja lub w czerwcu. Sadzonkuje się w uprzednio zdezynfekowane (przez parowanie) podłoże. Odmiany o kwiatach czerwonych i jasnofioletowych ukorzeniają się słabo. Sadzonki korzeniowe sporządza się zimą lub wczesną wiosną, tnąc korzenie o średnicy 0,5 cm na kawałki 6 cm długości, które sadzi się do skrzynek i umieszcza w ciepłym inspekcie.

 

Na miejsce floks wiechowaty wysadza się w rozstawie 30–40 x 40–70 cm. Jesienią lub bardzo wczesną wiosną między roślinami (nigdy na środek karp) można rozrzucić bardzo dobrze rozłożony obornik lub kompost torfowo-obornikowy.
Floks wiechowaty jest rośliną długowieczną - gdy jest odpowiednio nawożony, podlewany i wolny od chorób, może rosnąć w jednym miejscu nawet 10 lat.

Poznaj inne gatunki floksów:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (11)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.