Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Floks szydlasty = płomyk szydlasty

Phlox subulata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Floks szydlasty jest byliną z rodziny wielosiłowatych Polemoniaceae. Pochodzi z Ameryki Północnej. Jest to roślina darniowa, dorastająca do 10 cm wysokości. Tworzy niskie, zwarte kobierce rozrastające się nieregularnie dzięki płożącym się, silnie rozgałęzionym pędom. Igiełkowate liście są gęsto osadzone na łodydze.

Płomyk szydlasty – kwiaty

Floks szydlasty kwitnie od połowy maja do początku czerwca. Jasnoróżowe kwiaty wyrastają na końcach pędów tworząc baldachogrona. Spotykane odmiany mają kwiaty białe, różowe, fioletowe.

Floks szydlasty uprawa

Floksy szydlaste wymagają gleby przepuszczalnej, nawet piaszczystej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym oraz słonecznego stanowiska. Rośliny trwałe, ale dekoracyjne są tylko przy starannym pielęgnowaniu i odpowiednim nawożeniu. Wymagają zabezpieczenia na zimę.

Kwiaty ogrodowe floksy niskie

Floksy niskie stosowane są na rabaty z niskich bylin, do ogródków skalnych, na murki, pomiędzy szczeliny płyt.

Floksy – sadzenie i rozmnażanie

Płomyk szydlasty rozmnaża się przez podział lub sadzonki. Pędy ukorzeniają się bardzo łatwo. Wiosną wokół roślin można rozłożyć torf zmieszany z piaskiem i zapewnić stałą dostateczną wilgotność podłoża. W tych warunkach pędy szybko wypuszczą korzenie. Pod koniec lata ukorzenione pędy można odciąć od rośliny matecznej i wysadzić do doniczek. Na miejsca stałe przesadza się wiosną następnego roku. Sadzonki tnie się w sierpniu–wrześniu, po czym sadzi się je do skrzynek i umieszcza w ciepłym inspekcie, który nakrywa się oknami, a zimą zabezpiecza przed mrozem. Wczesną wiosną rośliny wysadza się do doniczek, a gdy podrosną, sadzi się na miejsce stałe w rozstawie 30–25 cm.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.