Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Floks kanadyjski

Phlox divaricata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 25 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Floks kanadyjski, nazywany także płomykiem, należy do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae).  To bylina osiągająca 25-40 cm wysokości. Ma drobne, lancetowate, wąskie liście i pięciopłatkowe, gwiazdkowate kwiaty o fioletowej barwie, wyrastające po kilka na szczytach pędów. Floks kanadyjski kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty przyciągają motyle.

Floks kanadyjski ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie. Najobficiej kwitnie uprawiany na stanowisku słonecznym, ale radzi sobie także w lekkim cieniu. Optymalne są gleby umiarkowanie żyzne i przepuszczalne, jednak toleruje słabsze typy gleb. To gatunek mrozoodporny. Można sadzić go jesienią lub wiosną. Zwykle na 1m2 sadzi się 8-10 egzemplarzy. W czasie długotrwałych susz floks kanadyjski powinno się podlewać. Dobrze reaguje na nawozy organiczne i mineralne ze zwiększoną dawką potasu i fosforu. Podłoże wokół rośliny zaleca się ściółkować.
Floks kanadyjski jest dość odporny na choroby i szkodniki. Po przekwitnięciu zaleca się ściąć pędy kwiatostanowe. Problemem w uprawie mogą być ślimaki, nornice i krety.


Floks kanadyjski jest często wykorzystywany do dekoracji ogrodów skalnych. Ponadto bylina ta dobrze wygląda sadzona na rabatach lub przy kamiennych murkach.

Łacińska nazwa phlox pochodzi od greckiego 'phlogos' – co oznacza płomień, błyszczeć, świecić. To dobrze określa wygląd rośliny.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.