Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Firletka chalcedońska

Lychnis chalcedonica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Firletka chalcedońska to bylina o ozdobnych kwiatach, osiągająca od 50 do 100 cm wysokości. Ma sztywne, wyprostowane pędy, zakończone kwiatostanami w kształcie główek. Liście są szorstko owłosione, zebrane w przyziemną rozetę jajowate, zaostrzone. Liście łodygowe siedzące.

 

Firletka kwiaty

Firletka chalcedońska kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty mają intensywnie czerwony kolor. Po ścięciu głównego kwiatostanu roślina zakwita na pędach bocznych. Po przekwitnięciu roślinę warto ściąć 20 cm nad ziemią, by zakwitła ponownie.

Firletka chalcedońska to bylina mało wymagająca, tolerancyjna w stosunku do rodzaju i kwasowości podłoża. Lubi glebę wilgotną. Preferuje stanowiska słoneczne. Rozmnaża się ją przez wysiew nasion wczesną wiosną.

Firletka chalcedońska - zastosowanie


Firletka chalcedońska jest polecana do sadzenia na rabatach i ogródkach skalnych. Najlepiej sadzić ją w grupach po 3–10 sztuk. Znakomicie nadaje się również do sadzenie w pobliżu zbiorników wodnych.

 

Poznaj też firletkę smółkę

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.