Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Fiołek wonny

Viola odorata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fiołek wonny to popularna bylina z rodziny fiołkowatych Violaceae. Występuje w stanie dzikim w Europie, także w Polsce (na nizinach i w niższych położeniach górskich). Gatunek uprawiany i często dziczejący.

Fiołek wonny osiąga zaledwie 5–10 cm wysokości. Tworzy podziemne kłącza. Ma intensywnie pachnące, fioletowe lub białe kwiaty. Kwitnie w kwietniu i maju. Powtarza kwitnienie jesienią. Liście są zielone, omszone, od spodu błyszczące, nerkowate lub jajowate, u nasady sercowate.

Fiołek wonny stosuje się na rabatach, można tworzyć z niego obwódki, nadaje się do ogródków skalnych, a także jako kwiat cięty do miniaturowych bukiecików. Ze względu na to, że silnie się rozrasta i ma płożący pokrój, doskonale nadaje się jako roślina okrywowa.
Jest rośliną półzimozieloną – część liści pozostaje do wiosny.

Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Lubi stanowisko cieniste lub półcieniste. Podłoże, najlepiej gleba próchniczna, powinno być przeciętnie wilgotne.

Olejek eteryczny pozyskiwany z fiołka wonnego jest używany w kosmetyce, m.in. w perfumach (nuta serca).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.