Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Fiołek rogaty

Viola cornuta
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: lekko płożący, wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 15 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różnobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fiołek rogaty to bylina (często uprawiana jako roślina dwuletnia) należąca do rodziny fiołkowatych (Violaceae). W środowisku naturalnym fiołek rogaty występuje w Pirenejach. W Polsce dziko rosnące okazy spotyka się bardzo rzadko. Fiołek rogaty osiąga do 25 cm wysokości. Tworzy kępy półleżących pędów porośniętych lancetowatymi lub jajowatymi liśćmi. Kwiaty są pięciopłatkowe z długą ostrogą, osadzone na długich szypułkach. Ich barwa jest zmienna. Poszczególne kwiaty są najczęściej 2-3 kolorowe. Kwitnie od maja do września.

Fiołek rogaty dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych (wtedy najobficiej kwitnie) jak i półcienistych (wtedy można go rzadziej podlewać). Lubi gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe. Znosi gorsze typy gleb – w tym piaszczyste. To gatunek wystarczająco mrozoodporny. Może wymagać osłony w bezśnieżne zimy. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Należy go sadzić jesienią lub wiosną (rozstawa wynosi 10x10 lub 15x15 cm). Warto stosować nawożenie (szczególnie nawozami o dużej dawce fosforu i potasu – wspomagającymi kwitnienie i krzewienie). Po kwitnieniu fiołek warto przyciąć – po koniec lata może zakwitnąć ponownie. To roślina ekspansywna – czasem trzeba likwidować liczne samosiejki. Mogą krzyżować się z innymi gatunkami fiołków.

Fiołek rogaty warto wykorzystywać do tworzenia niskich rabat i ich obrzeży. Dobrze wygląda uprawiany w większej grupie. To częsta dekoracja balkonów i tarasów. Nadaje się do nasadzeń w zieleni miejskiej.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.