Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Fiołek motylkowy = fiołek motylkowaty

Viola sororia
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: liliowa, różowa, niebieska, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Fiołek motylkowaty to jeden z chętniej uprawianych gatunków fiołka. Tworzy niewysokie – około 15 cm wysokości – kępki zielonych, sercowatych liści, wśród których wiosną (kwiecień–maj) rozwijają się niewielkie, liliowe kwiaty. Ich płatki często pokrywają cętki lub przebarwienia w jasnym kolorze. Cecha ta została również wykorzystana przy tworzeniu ciekawych odmian uprawowych o kwiatach białych, różowych, fioletowych bądź niebieskich, nierzadko pokrytych cętkami w kontrastowym kolorze, np. odmiana ‘Freckles’. Zdarzają się również odmiany o pstrym ubarwieniu liści, np. ‘Variegata’.

>>Przeczytaj też: Fiołki ogrodowe – gatunki fiołków do ogrodu. Zastosowanie fiołków

Fiołek motylkowaty - uprawa

Fiołek motylkowaty jest łatwy w uprawie, ale wymaga stanowisk cienistych lub półcienistych oraz stosunkowo wilgotnej, żyznej, próchniczej i dość przepuszczalnej gleby, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Fiołek motylkowaty może rosnąć również w słońcu, ale wtedy musi mieć zapewnioną stałą wilgotność podłoża.
Fiołek motylkowaty znakomicie nadaje się do sadzenia pod drzewami, na skalniakach oraz na rabatach wiosennych. Najlepszym sposobem rozmnażania fiołka motylkowego jest podział kęp lub wysiew nasion.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.