Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fargesia północnosyczuańska 1

Fargesia jiuzhaigou 1
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kolumnowy
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Fargesia północnosyczuańska 1 zwana jest popularnie czerwonym bambusem ze względu na atrakcyjnie wybarwione w słońcu cienkie źdźbła. Bambus ten ma pokrój kolumnowy, wykształca drobne, matowe, zielone, delikatne liście. Młode pędy mają zielony kolor i pokryte są mącznym nalotem, później stają się niebieskawe. Starsze łodygi stają się żółte lub czerwone, a najstarsze czerwonobrązowe. Źdźbła tej fargesii posadzonej w słońcu lub w półcieniu wybarwiają się na czerwono. Kolor ten staje się najbardziej intensywny po około trzech latach.
Fargesia północnosyczuańska nie rozrasta się zbyt szeroko, dlatego polecany jest także do małych i średnich ogrodów. Dorasta do 3–4 m wysokości, jednak w Polskich warunkach klimatycznych jest to mało prawdopodobne. Jak wszystkie bambusy, fargesię można przycinać na dowolną wysokość.
Czerwony bambus wspaniale nadaje się do posadzenia przy oczku wodnym. Znakomicie znosi przycinanie, nadaje się na żywopłot bądź ekran widokowy. Fargesia północnosyczuańska należy do bambusów kępowych, wykształca nieagresywne korzenie, przy jej sadzeniu w ogrodzie nie trzeba zakładać bariery korzeniowej. Można ją uprawiać w donicy. Jest chętnie wykorzystywana w orientalnych kompozycjach ogrodowych z innymi bambusami. Czerwony bambus może zwijać liście – w ten sposób chroni się przed słońcem, chłodem i wiatrem.

Fargesie preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Przy wysokiej wilgotności powietrza mogą rosnąć w słońcu. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Roślina jest mrozoodporna, wytrzymuje do -25 stopni Celsjusza. Przez pierwsze lata po posadzeniu wymaga okrywania na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbije z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać. Po kwitnieniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.