Fargesia parasolowata ‘Simba’ - Fargesia murielae ‘Simba’

2020-07-16 15:53

Fargesia parasolowata ‘Simba’ jest bambusem ogrodowym średniej wielkości. Wykształca nieduże, delikatne, lancetowate liście o pięknym zielonym kolorze. Pędy zielone, proste, o końcach często przewieszających się aż do ziemi.

Pędy starsze mają barwę żółtą. Fargesia ta może dorastać do 2–2,5 m wysokości. Rośnie krzaczasto, bujnie, gęsto, a przy tym stosunkowo szybko. Wspaniale prezentuje się posadzona przy jeziorku czy oczku wodnym. Nadaje się na żywopłot i jako osłaniająca „zielona ściana”. Roślina preferuje miejsca półcieniste o wysokiej wilgotności powietrza – w takich warunkach liście mają najładniejszy odcień.

Fargesie należą do bambusów kępowych o nieagresywnych korzeniach, dlatego przy ich wysadzaniu nie jest potrzebna bariera korzeniowa. Fargesia parasolowata ‘Simba’ jest także łatwą w uprawie rośliną doniczkową na balkony i tarasy, chętnie wykorzystywaną w ogrodach japońskich w kompozycjach z innymi bambusami. Jak wszystkie bambusy bardzo dobrze znosi przycinanie. Przez pierwsze zimy w gruncie powinna być dobrze osłonięta (na przykład słomą, agrowłókniną). Młode pędy należy chronić przed wiosennymi przymrozkami. Jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.Fargesie preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Podłoże powinna być stale umiarkowanie wilgotne, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach.

Fargesia parasolowata (zwana też fargesią Muriel) wytrzymuje mrozy do -26 stopni Celsjusza. Tak jak wszystkie młode bambusy, warto ją przez pierwsze lata po posadzeniu obsypać korą i okryć agrowłókniną. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać. Po kwitnieniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy, szklarnie, ogrody zimowe.

www.oaza-palmy.pl

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Byliny
Wysokość 2 m - 2,5 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany