Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Farbownik lekarski

Anchusa officinalis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, zwarty
Wysokość: 30 cm - 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowoniebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Farbownik lekarski korzenie ma w Europie oraz Turcji, stąd rozprzestrzenił się na inne kontynenty. W Polsce występuje na niżu i pogórzu, uprawiany także jako roślina ozdobna. Inna nazwa farbownika lekarskiego to czerwieniec, wołowe ziele. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae).

Farbownik lekarski - opis

Farbownik lekarski to bylina o silnie wzniesionym, zwartym pokroju. Osiąga od 30 do 90 cm wysokości. Na dość grubej, owalnej w przekroju, owłosionej łodydze umieszczone są skrętolegle zielone liście o lancetowatym kształcie. Liście również są owłosione. Okres kwitnienia farbownika trwa od maja nawet do października. Kulisto-dzwonkowate, fioletowoniebieskie kwiaty umieszczone są na długich szypułkach. Jesienią pojawiają się na roślinie owoce - pofałdowane rozłupki, z nasionami wewnątrz.
Roślina jest silnie miododajna.

Farbownik lekarski - warunki uprawy

Farbownik lekarski nie ma specjalnych wymagań glebowych. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, dość przewiewne. Zdecydowanie lepiej czuje się w miejscu słonecznym lub półcienistym. Jest odporny na szkodniki oraz na mróz.

Farbownik jest pośrednim żywicielem rdzy brunatno-żytniej, dlatego nie poleca się go wysiewać w pobliżu zbóż uprawnych.

Farbownik lekarski - pielęgnacja

Farbownik lekarski nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas dobrze jest przerzedzić rabatę z farbownikiem. Roślinę rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion oraz wegetatywnie przez podział rozrośniętych egzemplarzy. Obie metody są proste i kończą się zazwyczaj sukcesem.

Farbownik lekarski - zastosowanie

Farbownik lekarski to roślina, która przede wszystkim ma szerokie zastosowanie lecznicze. Wywary z różnych części farbownika wykazują działanie odbudowujące strukturę komórkową kości, nabłonka. Ponadto przyspieszają przemianę materii. Stosuje się je w stanach zapalnych gardła, oskrzeli, dziąseł. Jednak przedawkowanie farbownika może powodować zatrucia. Stosowanie go nie jest wskazane dla kobiet w ciąży oraz karmiących. Dodatkowo roślina może być ciekawym uzupełnieniem rabaty w naszym ogrodzie. Najlepiej sadzić ją w grupie.

>>Przeczytaj też: Rośliny barwiące, które można uprawiać w ogrodzie. Jakie rośliny można wykorzystać do farbowania

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.