Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Farbownik lazurowy

Anchusa azurea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ta bylina pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego i od dawna uprawia się ją w naszych ogrodach. Jest wprawdzie krótkowieczna, ale za to często sama się rozsiewa. Uwagę przyciągają przede wszystkim jej piękne, duże, ciemnoniebieskie, zebrane w kwiatostany kwiaty przypominające nieco niezapominajki. Nie mniej dekoracyjne są duże (do 40 cm) liście. Liczne odmiany różnią się wysokością roślin i intensywnością zabarwienia kwiatów. 'Loddon Royalist' ma duże, żywo niebieskie kwiaty, a 'Little John' dorasta zaledwie do 70 cm wysokości.

Farbownik nadaje się na rabaty i na obrzeża naturalistycznych grup roślin. Dobrze rośnie na prawie każdej glebie, choć najbardziej lubi wapienne, gliniaste. Jest wytrzymały na suszę. Można go rozmnażać z nasion, przez podział roślin lub - najlepiej - przygotowując sadzonki korzeniowe. (mn-k)

Tekst: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Tagi: bylina, rabaty
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.