Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Erynus alpejski

Erinus alpinus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: poduszkowaty
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Erynus alpejski to krótkowieczna bylina należąca do rodziny zarazowatych (Orobanchaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie (głównie Alpy) oraz w Afryce Północnej. Roślina osiąga do 15 cm wysokości, ma gęsty poduszkowaty pokrój, tworzy zwarte kobierce. Liście są drobne, łopatkowate.
Erynus alpejski kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są promieniste, pięciopłatkowe, różowe zebrane w grona. Na rynku można dostać także odmiany o białej barwie kwiatów.

Optymalne do uprawy erynusa alpejskiego jest stanowisko słoneczne – wtedy roślina najobficiej kwitnie. Znosi także półcień. Erynus alpejski jest tolerancyjny względem gleby. Dobrze rośnie na podłożu dobrze przepuszczalnym, piaszczystym, wapiennym. Roślina jest wystarczająco mrozoodporna, aby uprawiać ją w całej Polsce. Zaszkodzić jej jednak mogą bezśnieżne zimy, dlatego zaleca się na wszelki wypadek stosować osłony.
Młode okazy erynusa alpejskiego warto podlewać, starsze są odporne na suszę (tworzą silny system korzeniowy). Nawożenie z reguły nie jest konieczne.

Erynus alpejski nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odporny na choroby i szkodniki. Czasem trzeba go usuwać – często rozmnaża się z samosiewu.

>>Polecamy też: Najpopularniejsze byliny okrywowe do ogrodu – zastosowanie i przegląd gatunków

Erynus alpejski warto wykorzystywać do dekoracji ogrodów skalnych. Może być uprawiany jako roślina okrywowa. Dobrze sprawdza się posadzony w szczelinach murów i między kamieniami. Można uprawiać go w pojemnikach. Przy takiej uprawie nie przetrwa jednak zimy – jesienią trzeba przenosić okazy do chłodnego pomieszczenia.

>>Przeczytaj też: Zakładanie skalniaka. Wybór roślin na skalniak. Jakie rośliny wybrać na skalniak i jak je sadzić

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.