Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Eriofil darniowy

Eriophyllum lanatum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona, szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Eriofil darniowy należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych - bywa tam nazywany „słońcem Oregonu”.
Eriofil darniowy to bylina, zwykle nie przekracza 30 cm wysokości (większe rozmiary może osiągać w cieniu – nie wpływa to jednak korzystnie na jej wygląd). Liście mogą być równowąskie lub krótkie-łopatkowate (zależnie od formy). Kwiaty są zebrane w ozdobne, żółte koszyczki. Roślina kwitnie od czerwca do lipca.

Eriofil - uprawa

Eriofil darniowy zaleca się uprawiać na stanowisku słonecznym – wtedy kwitnie długo i obficie a jego liście mają srebrzysty połysk. Toleruje różne typy podłoży (o szerokim zakresie pH – od lekko kwaśnego po zasadowy). Lubi gleby przepuszczalne, lekkie, umiarkowanie suche. Gatunek jest w pełni mrozoodporny. Najczęściej rozmnaża się go przez wysiew nasion – jesienią. Nasiona powinny przejść stratyfikację (ochłodzenie) przed siewem. Młode okazy wymagają podlewania i odchwaszczania. Nawożenie raczej nie jest konieczne a na żyznych glebach  nawet niewskazane.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycięcie byliny po kwitnieniu. Zabieg pozwala zachować atrakcyjny, zwarty pokrój. Eriofil darniowy jest dość odporny na choroby i szkodniki.

>>Przeczytaj też: Rośliny na obwódki. Jakie kwiaty na obwódki posadzić wzdłuż ścieżek

Eriofil - zastosowanie w ogrodzie

Eriofil darniowy warto komponować z innymi roślinami kwitnącymi w ogrodach skalnych. Dobrze prezentuje się także w kamienistych rabatach i na ich obrzeżach. Może rosnąć na stokach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

>>Przeczytaj też: SKALNIAK: 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki. ZDJĘCIA

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.