Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Epimedium wielkokwiatowe

Epimedium grandiflorum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielono-czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, fioletowa, żółta, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Epimedium wielokwiatowe pochodzi z Azji, a konkretnie z Chin, Korei Północnej i Japonii. Należy do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Również w Polsce jest to znana roślina ozdobna.

Epimedium wielokwiatowe - opis

Epimedium wielkokwiatowe to bylina. Ma delikatne i cienkie łodygi. Roślina ma lekko wzniesiony pokrój, jednak z czasem tworzy dywan. Dorasta do 30 cm wysokości. Liście są bardzo dekoracyjne, mają sercowaty kształt. Młode liście są brązowe, z czasem przebarwiają się na kolor zielony z czerwonymi elementami. Dolna strona blaszki liściowej mieni się na kolor niebieskozielony. Ubarwienie liści jest mocna zależne od odmiany.

Epimedium wielkokwiatowe kwitnie w kwietniu i maju, tuż przed pojawianiem się liści lub razem z nimi. Kwiaty są duże, zaopatrzone w charakterystyczne ostrogi, zebrane w gęste kwiatostany. Kolor kwiatów może być fioletowy, czerwony, żółty lub biały, wszystko zależy od danego okazu. Kwiaty utrzymują się na roślinie dość krótko. Roślina wytwarza rozłogi.
Ciekawe odmiany:

  • ‘Rose Queen’ odmiana o dużych liściach i dwubarwnych kwiatach (fioletowo-różowych),
  • 'Lilafee' roślina posiada różowe kwiaty z niewielkimi białymi akcentami.

Epimedium wielokwiatowe - warunki uprawy

Epimedium wielkokwiatowe preferuje żyzne, gliniaste podłoże oraz półcieniste miejsca. W dużym zacienieniu może słabiej kwitnąć. Bardzo ważna w uprawie epimedium jest wilgotność podłoża. Mała wilgotność podłoża powoduje więdniecie liści, a z czasem zamieranie całej rośliny. W naszym klimacie epimedium wielokwiatowe dobrze radzi sobie z przymrozkami.

Epimedium wielokwiatowe - pielęgnacja

Starsze okazy epimedium wielokwiatowego na wiosnę można przyciąć przy samej ziemi. Dzięki temu zabiegowi w nowym sezonie roślina lepiej się rozkrzewi. Latem wskazane jest zasilanie nawozami wieloskładnikowymi.
Roślina nie toleruje długich okresów suszy, dlatego warto zadbać o regularne podlewanie. Epimedium rozmnaża się w sposób wegetatywny po przez podział kęp, po przekwitnięciu rośliny, najlepiej późną wiosną lub latem. Inną metodą jest oddzielenie nowych roślin, które tworzą się na kłączach.

Epimedium wielokwiatowe - zastosowanie

Dzięki ozdobnym liściom i kwiatom epimedium chętnie stosowane jest jako roślina okrywowa. Tworzy rozrośnięte kobierce i szybko porasta powierzchnię. Interesująco wygląda pod drzewami i krzewami. Aby ozdobne liście i kwiaty były dobrze widoczne, dobrze sadzić epimedium na brzegach kompozycji kwiatowych. To znakomita roślina na rabaty cebulowe, gdyż po przekwitnięciu roślin cebulowych ładnie wypełnia wolne miejsce. Dobrze prezentuje się też na rabatach bylinowych w połączeniu na przykład z bodziszkami, funkiami czy serduszkami okazałymi. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter.
W liściach epimedium znajduje się ikariina, wykorzystuje się ją do wytwarzania tabletek na problemy z potencją.

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.