Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dzwonek szerokolistny

Campanula latifolia
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 80 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek szerokolistny rośnie dziko w Europie i Azji, a także w Polsce - tylko na kilku stanowiskach w Bieszczadach w lasach liściastych (jest u nas objęty ochroną ścisłą i umieszczony na czerwonej liście roślin zagrożonych wyginięciem). W ogrodach doskonale rośnie na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych, w słońcu i półcieniu. Tworzy wysokie, nierozgałęzione ulistnione łodygi, wzdłuż których - w górnej ich części – rozwijają się fioletowe dzwonkowate kwiaty.

Ponieważ dzwonek szerokolistny łatwo się rozsiewa, doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Dobrze czuje się pod koronami drzew, wśród krzewów i w wielogatunkowych kępach bylin. (as)

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.