Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Dzwonek pokrzywolistny

Campanula trachelium
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieskofioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek pokrzywolistny swoje korzenie ma w Azji oraz Europie, można spotkać go w Północnej części Afryki, a także w :Polsce. Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).

Dzwonek pokrzywolistny - opis

Dzwonek pokrzywolistny ma kępiasty, wzniesiony pokrój. Przeważnie osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Łodyga o kształcie ostrokanciastym, pojedyncza i lekko owłosiona. Liście są bardzo podobne do liści pokrzywy, podwójnie piłkowane w kolorze ciemnozielonym. Okres kwitnienia dzwonka pokrzywolistnego przypada od czerwca do lipca. Kwiaty przeważnie zebrane po 2-3 w kątach liści, są wąskodzwonkowate, mają kolor niebieskofioletowy. Kwiaty swoim wyglądem przyciągają owady, zwłaszcza trzmiele i motyle. Znane są odmiany o kwiatach białych. Późnym latem na roślinie pojawiają się owoce - owłosione torebki, wewnątrz których znajdują się nasiona.

>> Przeczytaj też: Dzwonki – gatunki dzwonków, uprawa i zastosowanie dzwonków w ogrodzie

Dzwonek pokrzywolistny - warunki uprawy i pielęgnacja

Dzwonek pokrzywolistny nie ma dużych wymagań uprawowych. Najlepiej rośnie w miejscu o lekkim zacienieniu. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, dość przewiewne i lekko wilgotne. Typowa ziemia ogrodnicza będzie dla niego odpowiednia. Roślina jest w pełni mrozoodporna, dlatego z powodzeniem można uprawiać ją w naszym kraju.  Niestety, dzwonek pokrzywolistny bywa atakowany przez ślimaki oraz chorobę jaką jest rdza.

Dzwonek pokrzywolistny to roślina, która nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina dość łatwo rozmnaża się przez nasiona przenoszone przez wiatr. Można rozmnożyć ją także przez podział rozrośniętej kępy.

Dzwonek pokrzywolistny - zastosowanie

Dzwonek pokrzywolistny to znakomita roślina na rabaty bylinowe oraz jako uzupełnienie rabat jednorocznych. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter. Często wykorzystywana jest także w zieleni miejskiej do obsadzania skwerów lub parków.

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.