Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dzwonek kropkowany

Campanula punctata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 25 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek kropkowany to kępiasta bylina z rodziny dzwonkowatych Campanulaceae. Jest rośliną ekspansywną, która rozrasta się podziemnymi rozłogami. Dorasta do 25–30 cm wysokości (są odmiany niższe - karłowe). Dziko rośnie na Syberii, Japonii i północnych regionach Chin. Zebrane w rozety owalne, ząbkowane, ciemnozielone liście osadzone są na ogonkach.

Dzwonek kropkowany kwitnie latem – w czerwcu i lipcu. Kwiaty są duże (mają ponad 5 cm długości), dzwonkowate, zwisające, białe lub bladoróżowe, wewnątrz mają karminowe kropki (stąd nazwa rośliny). Kwiaty są zebrane po kilka w grona.

Dzwonek kropkowany najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym (ale nie w pełnym słońcu), ale poradzi sobie także w lekkim półcieniu. Podłoże powinno być lekkie, próchniczne, lekko wilgotne i lekko kwaśne. Roślina jest całkowicie mrozoodporna. Rozmnaża się przez odejmowanie rozetek przybyszowych lub przez nasiona.
Dzwonek kropkowany znakomicie nadaje się na skalniaki, do obsadzania skarp, do sadzenia na rabatach bylinowych. Można go także sadzić na wrzosowiskach

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.