Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dzwonek karpacki

Campanula carpatica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek karpacki jest byliną z rodziny dzwonkowatych Campanulaceae, pochodzi z Europy i Bliskiego Wschodu. Jego naturalne stanowiska znajdują się w Karpatach, przeważnie jednak poza granicami Polski. Jest to gatunek silnie rosnący o krzaczastym pokroju, osiąga 20–40 cm wysokości. Łodygi są wiotkie, proste lub pokładające się, rozgałęzione, silnie ulistnione.

Dzwonek karpacki kwitnie od lipca do września. Kwiaty są lazurowoniebieskie, osadzone na wyprostowanych szypułkach pojedynczo lub po kilka, osiągają 3 cm średnicy.
Dzwonek karpacki dobrze rośnie na glebach suchych, średnio wilgotnych i przepuszczalnych. Lubi glebę dobrze zdrenowaną. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Po kwitnieniu należy ściąć pędy blisko powierzchni ziemi – w ciągu dwóch tygodni odrosną nowe i roślina zakwitnie ponownie.

Dzwonek karpacki najlepiej wygląda na rabatach oraz ogródkach skalnych. Szczególnie dobrze rośnie na murkach, w szczelinach pomiędzy kamieniami, gdzie ziemia pozostaje umiarkowanie wilgotna i chłodna. Nadaje się również do sadzenia w pojemnikach.
Rozmnaża się go przez nasiona, które wcześniej należy przemrozić. Wysiewa się je od grudnia do marca. Można też rozmnażać przez sadzonki sporządzane od lutego do kwietnia.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.