Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Dzwonek haylodgenensis ‘Blue Wonder’ = Dzwonek ‘Blue Wonder’

Campanula x haylodgenensis ‘Blue Wonder’ = Campanula ‘Blue Wonder’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: obficie
Pokrój: zadarniający, kępiasty, zwarty, gęsty
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek haylodgenensis ‘Blue Wonder’ to mieszańcowa odmiana byliny z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), powstała ze skrzyżowania dzwonka drobnego (Campanula cochleariifolia) z dzwonkiem karpackim (Campanula carpatica). Campanula 'Blue Wonder' to odmiana, która należy do grupy dzwonków znanych pod nazwą handlową jako Great Wonder Series.

Dzwonek 'Blue Wonder' – opis

Dzwonek haylodgenensis ‘Blue Wonder’ tworzy niewielkie, gęste, zwarte kępy drobnych, sercowatych, zielonych, pojedynczych liści odziomkowych o ząbkowanych brzegach, średnicy około 2 cm. Kępy dorastają do 10 cm wysokości i 25 cm szerokości. Roślina ta, uprawiana jako bylina w ogrodzie, na przełomie czerwca i lipca wytwarza wzniesione ponad kępę liści liczne, cienkie, rozgałęzione pędy kwiatostanowe, na szczytach których rozkwitają półpełne, różyczkowate kwiaty o niebieskawym odcieniu i średnicy do 2,5 cm. Pędy kwiatostanowe są z rzadka ulistnione – liście są wydłużone, o krótkich ogonkach. Pędy kwiatostanowe pokładają się lekko pod ciężarem kwiatów, dlatego kwitnąca roślina nie przekracza 15 cm wysokości. Jesienią liście pozostają zielone, a na zimę cała część nadziemna rośliny zamiera. W ogrodach kwitnie do sierpnia, po kwitnieniu warto pędy kwiatostanowe przyciąć u nasady (regularne usuwanie przekwitających kwiatów wydłuża okres kwitnienia).

Blue Wonder roślina doniczkowa

Dzwonek ‘Blue Wonder’ najczęściej sprzedawany jest jako kwitnąca roślina doniczkowa i może być w takiej formie uprawiana w mieszkaniach, ale wtedy należy się liczyć z zasychaniem pąków i dość szybkim zamieraniem rośliny. Jest to spowodowane niską wilgotnością powietrza w mieszkaniach. Aby przedłużyć kwitnienie rośliny należy ją nawet codziennie zamgławiać wodą za pomocą opryskiwacza ustawionego na najmniejsze z możliwych kropel wody. Dodatkowo w okresie zawiązywania pąków kwiatowych można zasilać nawozami dla roślin kwitnących. Najlepiej roślinę po kwitnieniu i przycięciu pędów kwiatostanowych wystawić na balkon, taras lub przesadzić do ogrodu (pod warunkiem, że temperatura na zewnątrz, zarówno w dzień jak i w nocy, będzie powyżej 15 st. C). Roślina nie znosi nabłyszczania.
‘Blue Wonder’ uprawiany jako roślina doniczkowa wymaga jasnego stanowiska, ale nie lubi bezpośrednich promieni słonecznych. Najlepiej rośnie w świetle rozproszonym na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Można go też ustawić w głębi pomieszczenia z oknem wychodzącym na południe. Doskonale czuje się w kuchni lub w łazience, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza. Wymaga częstego podlewania niewielkimi dawkami wody. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale roślina nie znosi zalewania, ponieważ natychmiast zaczynają zagniwać korzenie – dlatego po każdym podlaniu należy wylać nadmiar wody z podstawki. Aby zapewnić optymalną wilgotność powietrza roślinę można ustawić na podstawce wypełnionej drobnymi kamykami i wodą tak, aby dno i otwory odpływowe doniczki nie dotykały lustra wody.

Campanula w ogrodzie

Dzwonek haylodgenensis ‘Blue Wonder’ uprawiany w ogrodzie jako bylina najlepiej rośnie i kwitnie w zacisznym, osłoniętym od silnych wiatrów, jasnym miejscu, o wystawie południowo-wschodniej, wschodniej lub zachodniej, gdzie słońce dociera przez niewielką część dnia. W ostrym słońcu na wystawie południowej roślina może cierpieć z powodu oparzeń słonecznych i suszy, spowodowanej szybkim wysychaniem powierzchni podłoża (dzwonek ma płytki system korzeniowy).
Dzwonek wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby – może to być uniwersalne podłoże ogrodnicze dla roślin z niewielką domieszką piasku lub drobniutkiego żwiru, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W uprawie doniczkowej, na dnie pojemnika konieczny jest drenaż. Rośliny w ogrodzie (szczególnie te rosnące w silniej nasłonecznionych miejscach) najlepiej wyściółkować warstwą żwiru lub drobnych kamyków, co będzie zapobiegać nadmiernemu parowaniu wody i wysuszaniu podłoża wokół korzeni. Przed zimą rośliny należy zabezpieczyć, okrywając je np. stroiszem. Szczególnie ważne jest to w pierwszym roku po posadzeniu i w chłodniejszych rejonach kraju, gdzie możliwe są szczególnie mroźne i/lub bezśnieżne zimy. W najcieplejszych rejonach naszego kraju i w krajach o łagodniejszym klimacie (np. w Wielkiej Brytanii) rośliny te doskonale radzą sobie w ogrodach i dobrze zimują bez okrycia.
Dzwonek haylodgenensis ‘Blue Wonder’ można uprawiać także w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Pięknie prezentuje się też na skalniakach. Rozmnaża się go wegetatywnie, przez podział rozrośniętych kęp roślin.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.