Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Dzwonek dalmatyński

Campanula portenschlagiana = Campanula muralis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: poduszkowaty
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek dalmatyński to bylina o płaskokulistym pokroju, tworząca zwarte poduszkowate kępy o wysokości do 20 cm. Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Rozrasta się wolno za pomocą podziemnych rozłogów.
Dzwonek dalmatyński kwitnie od czerwca do sierpnia. Dekoracyjne, fioletowe kwiaty o kształcie gwiazdek są skierowane ku górze. Ozdobą rośliny są także intensywnie zielone liście - szerokie, sercowate, o ząbkowanych brzegach.

>> Przeczytaj też: Dzwonki – gatunki dzwonków, uprawa i zastosowanie dzwonków w ogrodzie

Dzwonek dalmatyński - uprawa

Stanowisko dla dzwonka dalmatyńskiego powinno być ciepłe i słoneczne lub półcieniste. Roślina najlepiej rośnie na podłożu umiarkowanie wilgotnym, choć poradzi sobie także na suchym. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna, najlepsza jest piaszczysto-gliniasta, koniecznie dobrze zdrenowana. Dzwonek jest tolerancyjny w stosunku do pH podłoża. Znosi okresowe susze, jednak w czasie dłuższych okresów bez opadów, roślinę należy podlewać. Jest całkowicie mrozoodporna. Nie znosi natomiast stojącej wody.

Usuwanie pojedynczych przekwitłych kwiatów wydłuża okres kwitnienia. Po przekwitnięciu rośliny należy przyciąć. Zabieg ten spowoduje ponownie we wrześniu.
Dzwonek dalmatyński rozmnaża się przez podział roślin. Można to zrobić w dwóch terminach: na wiosnę lub jesienią po przekwitnięciu. Innym sposobem jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe - pobiera się na nie pędy boczne oderwane przy nasadzie.

Dzwonek dalmatyński - zastosowanie

Dzwonek dalmatyński to znakomita roślina do obsadzania murków ogrodowych. Doskonale prezentuje się także na skalniakach. Można go sadzić na rabatach bylinowych, gdzie ładnie wygląda w połączeniu z innymi gatunkami dzwonków. Najlepiej sadzić je w grupie po 2-3 rośliny. Nadaje się również na obwódki oraz do uprawy w pojemnikach - szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w tych wiszących.

Poznaj inne gatunki dzwonków:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.