Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Dzwonek brzoskwiniolistny

Campanula persicifolia
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek brzoskwiniolistny to bylina o smukłym pokroju, należąca do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Dziko rośnie w Europie (również w Polsce) oraz Azji. Jest również powszechnie uprawiany jako bylina ozdobna.

>> Przeczytaj też: Dzwonki – gatunki dzwonków, uprawa i zastosowanie dzwonków w ogrodzie

Dzwonek brzoskwiniolistny - opis

Dzwonek brzoskwiniolistny tworzy podziemne, rozrastające się poziomo kłącza. Jasnozielone, błyszczące, lancetowate liście, o drobno ząbkowanych brzegach tworzą małe rozety o wysokości około 10 cm.
Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu. Jej niebieskie, białe lub fioletowoniebieskie, dzwonkowate, dość duże kwiaty, zebrane są po kilka w luźne groniaste kwiatostany osadzone na wierzchołkach delikatnie omszonych pędów, które mają - w zależności od odmiany - od 40 do nawet 100 cm wysokości.
Owocem jest otwierająca się w połowie długości albo na szczycie torebka.

Odmiany dzwonka brzoskwiniolistnego różnią się m.in. barwą kwiatów:

  • 'Alba' - kwiaty duże, białe;
  • 'Azure Beauty' - kwiaty półpełne, niebieskie;
  • 'Coronata' – kwiaty pełne, niebieskie;
  • 'Grandiflora' - kwiaty fioletowe;
  • 'La Belle' - kwiaty pełne, fioletowoniebieskie.

Dzwonek brzoskwiniolistny - uprawa

Stanowisko dla dzwonka brzoskwiniolistnego powinno być słoneczne, ewentualnie półcieniste, podłoże natomiast przepuszczalne, wapienne i umiarkowanie wilgotne, żyzne (najlepsza jest gleba piaszczysto- gliniasta).
Dzwonek dobrze znosi suszę, choć gdy się ona przedłuża, trzeba zadbać o nawadnianie. Nie wymaga okrycia na zimę. Niekiedy konieczne jest podparcie pędów kwiatostanowych, aby nie pokładały się na ziemi.
Roślinę nawozi się kompostem. Ścięcie pędów kwiatostanowych po kwitnieniu pobudza roślinę do wytworzenia nowych pąków kwiatowych, a czasem do ponownego kwitnienia jesienią (mniej obfitego niż latem).
Dzwonek brzoskwiniolistny rozmnaża się przez podział bryły korzeniowej wiosną lub jesienią (po kwitnieniu). Można też rozmnażać przez nasiona (wysiewamy pod koniec wiosny - rośliny zakwitną latem następnego roku).
Roślina jest rzadko atakowana przez szkodniki i porażana przez choroby.

Dzwonek brzoskwiniolistny - zastosowanie

To znakomita roślina do ogrodów urządzonych w stylu naturalistycznym, wiejskim i rustykalnym. Można ją sadzić pojedynczo albo w grupach po kilka egzemplarzy na rabatach bylinowych, skalniakach czy wrzosowiskach. To także świetny składnik łąki kwietnej. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty.

Poznaj inne gatunki dzwonków:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.