Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dzwonek adriatycki

Campanula fenestrellata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 15 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek adriatycki (ang. adriatic bellflower) to bylina górska z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), na naturalnych stanowiskach występująca na wybrzeżu Adriatyku, głównie w Dalmacji (Chorwacja), Macedonii, Czarnogórze, Albanii i Serbii.

Dzwonek adriatycki tworzy zwarte kępy długoogonkowych, sercowatych, ząbkowanych liści o wysokości około 15 cm i szerokości około 35 cm.  Drobne, fioletowe, gwiazdkowate kwiaty zebrane są po kilka na nieco wystających ponad kępę liści pędach kwiatostanowych. Są sporą atrakcją dla pszczół i motyli, które chętnie je odwiedzają.

Dzwonek adriatycki kwitnienie rozpoczyna się na przełomie czerwca i lipca i trwa  nieraz do października. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów pobudza roślinę do wydłużenia okresu kwitnienia. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, na przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych, ale wilgotnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Roślina ta dobrze znosi mróz, strefa mrozoodporności – 6.

Dzwonek adriatycki to doskonała roślina do ogrodów skalnych i na murki oraz na obwódki rabat. Świetna roślina do obsadzania szczelin skalnych i małych przestrzeni pomiędzy kamieniami. Polecana również do uprawy w pojemnikach. Aby otrzymać mocny efekt kolorystyczny należy sadzić duże i rozrośnięte kępy pojedynczo lub 2-3 mniejsze egzemplarze razem.

Najlepszą metodą rozmnażania dzwonka adriatyckiego jest podział roślin, który przeprowadzamy wiosną lub po kwitnieniu. Można również uzyskać młode egzemplarze poprzez jesienny wysiew nasion wprost do gruntu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.