Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dzwonczyn macierzankowy

Edraianthus serpyllifolius
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący, rozesłany
Wysokość: 3 cm - 5 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonczyn macierzankowy to roślina wieloletnia należąca do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). W środowisku naturalnym spotyka się go obszarze Półwyspu Bałkańskiego. To drobna, nisko ścieląca się bylina osiągająca do 5 cm wysokości. Tworzy gęste, kolorowe dywany. Liście są drobne, równowąskie.
Dzwonczyn macierzankowy kwitnie od czerwca do sierpnia. Jego kwiaty są pięciopłatkowe, dzwonkowate, mają fioletową barwę.

Dzwonczyn macierzankowy powinno się sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych – wtedy wytwarza najwięcej kwiatów. Preferuje podłoża niezbyt żyzne, dobrze przepuszczalne. Może rosnąć nawet na piaszczystych glebach. Roślinę można sadzić jesienią lub wiosną. Jest wystarczająco mrozoodporna. Należy ją podlewać w czasie długotrwałej suszy. Dokarmianie jest konieczne jedynie na mało zasobnych, lekkich glebach. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne. W początkowych okresie uprawy ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie.

Dzwonczyn macierzankowy to dość rzadko spotykana roślina w polskich ogrodach. Gatunek może nadać oryginalności zielonemu zakątkowi. Najczęściej wykorzystuje się go do sadzenia na sklaniakach. Dobrze wygląda sadzony w szczelinach murów lub między kamieniami. Nadaje się także do obsadzania obrzeży rabat i nawierzchni. Doskonale prezentuje się w kompozycji z innymi roślinami z rodziny dzwonkowatych oraz niskimi bylinami skalnymi.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.