Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Długosz królewski

Osmunda regalis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, pokładający się
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Długosz królewski pochodzi z Ameryki Północnej. Można go spotkać w naturze również w naszym kraju - objęty jest ścisłą ochroną od 1946 roku. Okazy ozdobne uprawiane są w gruncie, ale zdecydowanie częściej sadzi się ją w doniczce. Należy do rodziny długoszowatych (Osmundaceae). Uznawany jest za jedną z największych paproci znanych na świecie.

Długosz królewski - opis

Długosz królewski to paproć o pokładającym się i delikatnie wzniesionym pokroju. Jego duże, pierzaste liście osiągają od 100 do 150 cm długości. Po całkowitym rozwinięciu się są skórzaste, cienkie i nagie, kształt blaszki liściowej jest owalny lub podłużnie jajowaty. Oprócz liści asymilacyjnych długosz królewski tworzy liście podzielone na część asymilującą oraz służącą do rozmnażania. Jesienią liście przebarwiają się na żółto lub brązowo. Zarodniki nie lubią suszy, dojrzewają od czerwca do lipca.
Ciekawą odmiana jest ‘Purpurescens’ o czerwonych liściach dorastających do 125 cm długości.

Długosz królewski - warunki uprawy

Idealne warunki do prawidłowego wzrostu długosza królewskiego to miejsce cieniste lub półcieniste, o glebie żyznej, wilgotnej, o kwasowym odczynie. W naturalnym środowisku można spotkać długosza królewskiego na torfowiskach czy w podmokłych, cienistych lasach. Dość dobrze znosi przymrozki. Nie znosi suszy. Bardzo często atakowany jest przez ślimaki.

Długosz królewski - pielęgnacja

Długosz królewski nie lubi przesadzania, dlatego warto przemyśleć miejsce w jakim będziemy sadzić roślinę. Sprzyja jej nawożenie mineralne wieloskładnikowe, a także zasilanie kompostem. Długosz królewski wymaga regularnego i dość obfitego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy w lecie. Rozmnaża się łatwo w sposób generatywny przez wysiew nasion na wiosnę lub wegetatywny przez podział rośliny.

Długosz królewski - zastosowanie

Długosz królewski bardzo ładnie prezentuje się zarówno w grupie, jak i  jako pojedyncza roślina w ogrodzie. Z powodzeniem można go sadzić w pobliżu stawów i oczek wodnych. Z racji tego, że sprzyja mu cień, można go wykorzystać do zagospodarowania miejsc mało atrakcyjnych, np. jeśli chcemy zakryć jakiś murek czy nieciekawy zakątek w ogrodzie.

Poznaj inne paprocie ogrodowe:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.