Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dębik ośmiopłatkowy

Dryas octopetala
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący, kępiasty
Wysokość: 2 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Dębik ośmiopłatkowy to bylina z rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu rejonach świata – w Europie, Azji, Ameryce Północnej i w Grenlandii. W Polsce dziko rosnące okazy można spotkać tylko w Tatrach i Pieninach. To niska krzewinka o lekko płożącym, kępiastym pokroju osiągająca 2-10 cm wysokości. Ma drobne, jajowate, skórzaste liście o ząbkowatych brzegach, które kształtem przypominają liście dębu (stąd polska nazwa).
Dębik ośmiopłatkowy kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są pojedyncze, ośmiopłatkowe o biało-żółtej barwie. Mają średnicę do 4 cm. Ozdobą rośliny są także puszyste, piórkowate owocostany.

Dębik ośmiopłatkowy powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych. Ma nieduże wymagania glebowe. Podłoże powinno być przede wszystkim przepuszczalne. Dobrze rośnie na glebach wapiennych, lekkich, piaszczystych i żwirowych. Zwykle dobrze znosi mrozy (problemem są okresy bezśnieżne – dlatego lepiej ją okryć). Roślinę rozmnaża się jedynie wegetatywnie – uprawa z nasion nie udaje się w warunkach amatorskich. Sadzonki można wysadzać wiosną – ok. 10 sztuk na 1m². W czasie susz zaleca się je podlewać. Nawożenie z reguły nie jest konieczne (poza nawozami wapniowymi).

Dębik ośmiopłatkowy to dobra dekoracja niskich rabat, ogrodów skalnych, murków, zboczy i skarp. Roślina pomimo występowania w Polsce jest mało znana i można wykorzystać ją do zwiększenia oryginalności ogrodu. Można ją uprawiać jako roślinę okrywową – zwłaszcza na kamienistym podłożu. To relikt przyrody, który pojawił się po erze lodowcowej.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.