Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’

Ajuga reptans ‘Atropurpurea’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: płożący
Wysokość: 20 cm
Barwa liści/igieł: zielonoczerwona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea' jest szlachetną odmianą dąbrówki rozłogowej rosnącej dziko na terenie Europy. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ - charakterystyka

Dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea' jest niską byliną okrywową o płożącym pokroju. Dorasta do 12 cm wysokości, a podczas czasie kwitnienia, gdy ponad rozety liści wznoszą się liczne wyprostowane kwiatostany, osiąga 20 cm wysokości. Ozdobą tej odmiany przez cały sezon są brązowo-purpurowe liście, a w okresie kwitnienia niebieskie lub fioletowe kwiaty, które doskonale prezentują się na ciemnym tle. Dąbrówka kwitnie w maju i czerwcu, latem kwiaty mogą się pojawiać sporadycznie.
Jest rośliną półzimozieloną – w zimy bez śniegu liście mogą przemarzać, ale na wiosnę szybko odrastają.

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’- uprawa

Najlepiej czuje się w miejscach dobrze oświetlonych - wtedy jej liście mają najładniejszą barwę - ale nie toleruje silnego nasłonecznienia. Dobrze rośnie w cieniu, choć wtedy ma gorzej wybarwione liście.
Należy sadzić ją w glebie próchnicznej i dość wilgotnej.

>>Przeczytaj też: Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie?

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ - zastosowanie

Nadaje się do ogrodów jako roślina okrywowa, można ją także sadzić na rabatach w kompozycji z innymi gatunkami oraz w ogrodach skalnych. Efektownie prezentuje się też w pojemnikach.

Poznaj inne popularne rośliny okrywowe:

 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.