Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Czosnek sztyletowaty

Allium siculum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 45 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa, kremoworóżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czosnek sztyletowaty (syn. czosnek bułgarski) to roślina wieloletnia należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Spotyka się go w Europie Południowej oraz na Kaukazie.
Czosnek sztyletowaty ma pokrój wzniesiony. Osiąga 60-90 cm wysokości. Tworzy długie, równowąskie liście. Kwiaty są drobne, dzwonkowate, zebrane grupowo po kilkanaście na szczytach pędów kwiatostanowych w luźne wiechy. Mają barwę biało-różową lub kremowo-różowo-zieloną. Czosnek sztyletowaty kwitnie od maja do czerwca.

Czosnek sztyletowaty najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych, wtedy najobficiej kwitnie. Dobrze radzi sobie także w lekkim zacienieniu. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne. Wytrzymuje mrozy (okazy zaleca się okrywać w chłodniejszych rejonach Polski). Wysadza się go od września do października na głębokości 8-10 cm. W czasie sezonu wegetacyjnego czosnek zaleca się podlewać (w okresie bezdeszczowym) i nawozić (kilkakrotnie – niewielkimi dawkami nawozów). Można go rozmnożyć przez oddzielenie cebul przybyszowych. Co 2-3 lata roślinę warto przenieść w inne miejsce.

Czosnek sztyletowaty warto wykorzystać do tworzenia niesztampowych rabat lub dekoracji oczek wodnych. Roślinę cechuje oryginalny wygląd kwiatów. Pełni także inną ważną rolę – odstrasza szkodniki. Nadaje się na kwiat cięty.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.