Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Cymbalaria murowa = cymbalaria bluszczykowata

Cymbalaria muralis (Linaria cymbalaria)
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: jasnozielono-purpurowa
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: liliowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cymbalaria murowa, zwana także cymbalarią bluszczykowatą bądź lnicą bluszczykowatą, to niska (dorasta do 5–10 cm wysokości), płożąca bylina, która intensywnie rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom i zakorzeniającym się, pokładającym pędom.
Liście cymbalarii są drobne i dość grube, mają okrągłosercowaty kształt, z wierzchu jasnozielone, pod spodem często purpurowe.

Cymbalaria murowa kwitnie od maja do września. Drobne kwiaty przypominają kwiaty lwiej paszczy, są liliowe z białą wargą i żółtą plamką, wyrastają pojedynczo z kątów liści.

Cymbalaria murowa najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, w wilgotnym i próchnicznym podłożu. Wymaga okrycia na zimę. Roślinę rozmnaża się za pomocą rozłogów.
Cymbalaria murowa swą nazwę zawdzięcza temu, że intensywnie się rozrastając wciska się w wąskie szczeliny między kamieniami, a także potrafi „wspinać się” po murach oraz niższych krzewach. To roślina ekspansywna. Znakomicie nadaje się na skalniaki i do obsadzania murków i skarp. Najlepiej sadzić ją po kilka roślin w grupie. Roślinę można uprawiać w pojemnikach.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.