Ciemiernik wschodni - Helleborus orientalis

2022-03-22 13:30

Ciemiernik wschodni w stanie dzikim rośnie w Turcji, Bułgarii na Kaukazie oraz Grecji, właśnie z Europy Zachodniej pochodzi. W Polsce można go coraz częściej spotkać w ogrodach jako ozdobną roślinę. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae).

Spis treści

  1. Ciemiernik wschodni - opis
  2. Ciemiernik wschodni - warunki uprawy
  3. Ciemiernik wschodni - pielęgnacja
  4. Ciemiernik wschodni - zastosowanie

Ciemiernik wschodni - opis

Ciemiernik wschodni to roślina wieloletnia, o wzniesionym, kępiastym pokroju. Szybko tworzy kobierce na rabatach. Należy do roślin o niewielkich rozmiarach - osiąga od 20 do 50 cm wysokości. Pęd jest dość sztywny, na nim znajdują się ciemnozielone liście, złożone z 6-10 skórzastych listków. Liście utrzymują się na roślinie przez cały rok.  Roślina tworzy również piłkowane liście odziomkowe, które być uszkadzane przez mróz. Ciemiernik wschodni przy łagodnej zimie, bez dużej pokrywy śnieżnej, może zakwitnąć już w styczniu lub lutym. Jednak przeważnie okres jego kwitnienia przypada na marzec i kwiecień. Kwiaty są białe, różowe lub purpurowe, mają kielichowaty kształt i są zwieszone, osadzone na grubych szypułkach. Owocem są wielonasienne mieszki z długimi dzióbkami.Wszystkie części ciemiernika są trujące, zawierają trujące glikozydy. Dlatego rośliny nie poleca się sadzić w ogrodach często użytkowanych przez dzieci.Ciemiernik wschodni jest chętnie odwiedzany przez pszczoły, a nasiona są roznoszone przez mrówki.

Ciemiernik wschodni - warunki uprawy

Ciemiernik wschodni preferuje miejsca półcieniste lub zacienione, ale osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, przewiewna, gliniasta, o odczynie zasadowym. W uprawie ciemiernika ważne jest utrzymanie stałej wysokiej wilgotności podłoża. Roślina źle znosi długotrwałą suszę, ale jest odporna na obniżenia temperatury.

Ciemiernik wschodni - pielęgnacja

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie ciemiernika jest regularne podlewanie. Na ciemiernika wschodniego bardzo dobrze wpływa nawożenie mineralne wieloskładnikowe na wiosnę. Wskazane jest także zasilanie obornikiem i kompostem. Roślina rozmnaża się w sposób wegetatywny - przez podział karp wiosną lub jesienią.

Ciemiernik wschodni - zastosowanie

Ciemiernik wschodni to bylina, która atrakcyjnie prezentuje się zarówno w grupach, jak i jako pojedyncza roślina. Pasuje do ogrodów o charakterze naturalistycznym. Można ją spotkać w parkach i prywatnych ogrodach. Nadaje się na kwiat cięty.

Poznaj inne gatunki ciemiernika:

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Wysokość 20 cm - 50 cm
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty