Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Ciemiernik korsykański

Helleborus lividus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, zwarty
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Ciemiernik korsykański pochodzi z Korsyki oraz Sardynii - wysp położonych na Morzu Śródziemnym. W Polsce znany jest i uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaeae).

>>Przeczytaj też: Ciemierniki - byliny kwitnące już zimą. Poznaj gatunki ciemierników

Ciemiernik korsykański - opis

Ciemiernik korsykański ma sztywny, zwarty, wzniesiony pokrój. Zazwyczaj osiąga od 30 cm do maksymalnie 60 cm wysokości. Łodyga ma tendencję do wyginania się. Ciemnozielone liście mogą mienić się na niebiesko. Są skórzaste i błyszczące, trójlistkowe, o kształcie eliptycznym, z ostro ząbkowanym brzegiem.

Okres kwitnienia ciemiernika korsykańskiego trwa od lutego do kwietnia. Zielonożółte kwiaty są zebrane nawet po 30 w kwiatostany. Kształt ich jest miseczkowaty, kubkowaty, składają się z pięciu płatków. Owocem są mieszki, wewnątrz których kryją się ciemne nasiona.
Ciekawą odmianą jest 'Green Dwarf’ – idealnie pasująca do ogrodów naturalistycznych.

Ciemiernik korsykański - warunki uprawy

Ciemiernik korsykański najlepiej czuje się w miejscu półcienistym, choć dobrze poradzi sobie także w pełnym słońcu. Nie lubi przeciągów, dlatego lepiej sadzić go w miejscu zacisznym. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i dość wilgotne, o odczynie zasadowym. Roślina nie jest wytrzymała na mróz, dlatego poleca się ją okrywać na okres zimowy gałązkami świerkowymi lub agrowłókniną.

Ciemiernik korsykański - pielęgnacja

Po przekwitnięciu wskazane jest lekkie przycięcie rośliny. Ciemiernik korsykański bardzo lubi zarówno nawożenie mineralne, jak i organiczne, dzięki zasilaniu lepiej kwitnie. Roślina ma głęboki system korzeniowy, dlatego lepiej nie przesadzać jej zbyt często, bo uszkodzone korzenie nie zawsze szybko się regenerują. Rozmnaża się przez wysiew nasion i podział kęp. Ta druga metoda jest odradzana ze względu na dość wrażliwe korzenie. Kwitnie po 3-4 latach od wysiewu nasion.

>>Przeczytaj też: Ciemiernik czyli Zimowa Róża - piękny w domu i w ogrodzie

Ciemiernik korsykański - zastosowanie

Ciemiernik korsykański to idealna roślina na zacienione rabaty. Roślina jest trująca, zawiera helleborynę, dlatego lepiej zrezygnować z niej jeśli mamy zwierzęta. Już sam sok może powodować podrażnienia skóry, dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonujmy w rękawiczkach. Nadaje się na kwiat cięty.

Poznaj inne gatunki ciemiernika:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.