Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Ciemiernik czerwonawy

Helleborus purpurascens
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, zwarty
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: bordowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Ciemiernik czerwonawy pochodzi z Karpat Południowych oraz Wschodnich, a także z okolic Wyżyny Transylwańskiej. W Polsce w stanie dzikim roślina występuje tylko w Bieszczadach Zachodnich. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaeae).

>>Przeczytaj też: Ciemierniki - byliny kwitnące już zimą. Poznaj gatunki ciemierników

Ciemiernik czerwonawy - opis

Ciemiernik czerwonawy to długowieczna bylina o wzniesionym, zwartym pokroju, tworząca kłącze. Dorasta do 15-30 cm wysokości. Liście odziomkowe mają długie ogonki, blaszka liściowa jest dłoniasta i brzegiem piłkowana, ciemnozielona. Górne liście są siedzące, trójklapowe.
Okres kwietnia ciemiernika czerwonawego trwa od marca do kwietnia. Dekoracyjne, czerwone kwiaty osadzone są na szczycie łodyg, mają zazwyczaj po 5 słupków i miseczkowy kształt. Okwiat jest w kolorze fioletowym, liliowym. Na początku lata na roślinie pojawią się owoce - mieszki zawierające czarne nasiona.

Ciemiernik czerwonawy - warunki uprawy

Ciemiernik czerwonawy lubi miejsca półcieniste, a nawet zupełnie ocienione i chłodne. Jednak musimy liczyć się z tym, że jeśli roślina nie będzie miała zupełnie dostępu do światła, wtedy będzie słabiej kwitnąć. Podłoże dla ciemiernika powinno być żyzne, przewiewne i wilgotne. Roślina jest dość odporna na wiosenne przymrozki, jednak mogą one wstrzymać wzrost kwiatów.

Ciemiernik czerwonawy - pielęgnacja

Ciemiernik bardzo lubi wzmacnianie kompostem, nawet coroczne. Starajmy się rabatę z tym gatunkiem regularnie podlewać. Zabiegi pielęgnacyjne wykonujmy w rękawiczkach, ponieważ sok powoduje podrażnienia skóry. Ciemiernik rozmnaża się przez wysiew nasion, a także przez podział kłączy na wiosnę.

>>Przeczytaj też: Ciemiernik czyli Zimowa Róża - piękny w domu i w ogrodzie

Ciemiernik czerwonawy - zastosowanie

Ciemiernik czerwonawy z powodzeniem może być sadzony na skalniakach zlokalizowanych w miejscach półcienistych lub w okolicy oczek wodnych. Bardzo ładnie prezentuje się na tle zielonego trawnika. Ciemiernik może być pędzony w szklarni, dzięki temu kwiaty możemy uzyskać w okolicy grudnia.

Ciemiernik nie jest polecany do uprawy dla osób posiadających zwierzęta, gdyż cała roślina jest trująca (zawiera alkaloidy).

Poznaj inne gatunki ciemiernika:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.