Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Przemysław Sochański

Ciemiernik biały

Helleborus niger
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Ciemiernik biały to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje w środkowej i południowej Europie.
Ciemiernik biały ma wzniesiony pokrój, dorasta do 30 cm wysokości. Liście ciemiernika białego są grube, skórzaste, 7-9 dzielne, zimozielone, osadzone na dość długich ogonkach.
Największą ozdobą ciemiernika białego są kwiaty, które pojawiają się już zimą. Pojedynczy kwiat ma pięć białych działek kielicha i liczne pręciki o biało-żółtej barwie.
Ciemiernik biały jest rośliną trującą. Kontakt z sokiem rośliny (np. przy zranieniu) może powodować alergie skórne i występowanie pęcherzy.

Ciemiernik biały lubi miejsca nieco zacienione, wolne od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Optymalne podłoże jest żyzne, gliniaste z dużą zawartością wapnia, umiarkowanie wilgotne. Roślina nie lubi przesadzania – wymaga długiego okresu wegetacji. Podczas suszy oraz w okresie zimowym zaleca się podlewanie. Nawożenie rzadkie – zwykle wystarczy 1-2 razy w roku. Ciemiernik biały dobrze reaguje na nawożenie organiczne.
Przed kwitnieniem warto usunąć część starszych liści, aby zapewnić kwiatom więcej światła. Ciemiernik biały można rozmnożyć przez podział karp (po kwitnieniu).

Ciemiernik biały warto sadzić pod koroną drzew i krzewów. To oryginalna roślina, która dekoruje ogród zimą i wczesną wiosną. Ciemiernik jest wykorzystywany także w ziołolecznictwie.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.