Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Chryzantema wielkokwiatowa

Dendranthema grandiflora
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, różowa, czerwona, biała, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IX - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Chryzantema wielkokwiatowa (dendrantema, złocień) w stanie naturalnym najwięcej gatunków chryzantem występuje w Azji. Od nich pochodzą znane dziś i cenione liczne odmiany. Chryzantema wielkokwiatowa jest byliną należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Chryzantema w systematyce roślin

W kwestii klasyfikacji roślin należących do tej rodziny od kilkudziesięciu lat trwa spore zamieszanie. Część gatunków dawniej nazywanych chryzantemami zmieniło swe miejsce w systematyce. Teraz do rodzaju chryzantema wielkokwiatowa (dendrantema) zalicza się byliny i podkrzewy uprawiane w gruncie i w różnym stopniu odporne na mróz, odmiany uprawiane pod folią i szkłem a także włączono tu gatunki takie jak złocień koreański, złocień azaliowy, złocień japoński, złocień chiński. Najczęściej traktowane są jak gatunki sezonowe, choć wiele z nich w zacisznych miejscach może zimę przetrwać w ogrodzie.

>>Przeczytaj też: Chryzantemy - jesienne kwiaty. Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie

Chryzantema wielkokwiatowa – kwiaty

Odmiany chryzantemy wielkokwiatowej zwykle dorastają do 60–80 cm wysokości i mają wzniesiony, krzaczasty pokrój. Ciemnozielone liście są charakterystycznie pierzasto powcinane, mogą mieć nawet 15 cm długości.
Kwiaty odmian chryzantemy różnią się wielkością, kształtem i barwą. Na rynku dostępne są chryzantemy o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych. Mogą być białe żółte, różowe, czerwone, pomarańczowe, lila, brązowomiedziane.

Chryzantema wielkokwiatowa – uprawa

Chryzantemy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym. Należy uważać, aby wokół korzeni nie stagnowała woda, bo może to prowadzić do ich gnicia. Rośliny negatywnie reagują także na przesuszenie – kwiaty szybko wtedy więdną. Zarówno nadmiar, jak niedobór wody zwiększają też podatność na choroby grzybowe.
Nawożenie chryzantem może być intensywne – zwłaszcza przed i w czasie kwitnienia.

Przygotowane sadzonki chryzantem przenosi się na miejsca stałe od maja aż do jesieni. Po przekwitnięciu pędy można ściąć, a rośliny przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Wtedy podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum. Odmiany drobnokwiatowe są bardziej odporne na niską temperaturę niż odmiany o większych kwiatach.

Chryzantema wielkokwiatowa – zastosowanie

Chryzantemy to bardzo ceniona późno letnia i jesienna dekoracja ogrodów. Rozmaitość oferowanych odmian jest bardzo duża, można więc tworzyć z nich wspaniałe barwne rabaty. Doskonale sprawdzają się też w uprawie w pojemnikach. W Polsce są często wykorzystywane do dekoracji grobów. Doskonale nadają się także na kwiat cięty.

>>Przeczytaj też: Chryzantemy na balkonie: jak uprawiać chryzantemy na balkonie

 

 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.