Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Chaber wielkokwiatowy

Centaurea macrocephala
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Chaber wielkokwiatowy prawdopodobnie pochodzi z Kaukazu i Azji Zachodniej. W Polsce można go spotkać jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Inna nazwa - chaber wielogłówkowy.

Chaber wielkokwiatowy - opis

Chaber wielkokwiatowy to roślina wieloletnia o wzniesionym pokroju, osiągająca od 50 do 100 cm wysokości. Ma dość silną, sztywną, pustą w środku łodygę. Liście są duże, odziomkowe, pojedyncze, z ząbkowanymi brzegami, w dotyku szorstkie, mają lancetowaty kształt. Okres kwitnienia chabra wielkokwiatowego przypada od lipca do sierpnia. Dość duże, żółte kwiaty zebrane są w koszyczkowate kwiatostany, znajdujące się na szycie pędów. Pąki kwiatowe okryte są brązowymi łuskami. Owocem są niełupki, wewnątrz których znajdują się nasiona.

Chaber wielkokwiatowy - warunki uprawy

Chaber wielkokwiatowy jest rośliną mało wymagającą. Preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne. Najlepiej rośnie na glebach suchych, dobrze radzi sobie z brakiem dostępu do wody. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, o pH od obojętnego do lekko zasadowego. Roślinę można uprawiać nawet na podłożach ubogich w składniki pokarmowe - może tam słabiej kwitnąć, ale nie zamiera.

Chaber wielkokwiatowy - pielęgnacja

Roślina nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Pomimo że chaber jest wytrzymały na suszę, starajmy się go, zwłaszcza podczas dużych upałów, regularnie podlewać. Kwiaty po przekwitnięciu najlepiej usunąć - nie pełnią one wtedy już funkcji ozdobnej, a jeśli tego nie zrobimy, roślina zacznie brązowieć od podstawy. Chaber wielkokwiatowy rozmnaża się przez nasiona wysiewane najlepiej na wiosnę.

Chaber wielkokwiatowy - zastosowanie

Chaber wielkokwiatowy bardzo dobrze sprawdza się jako roślina do obsadzenia rabat, kwietników, idealnie prezentuje się także na obwódkach. Może być ciekawym tłem dla niższych roślin. Warto sadzić chabra w grupach, tworzy wtedy ciekawą krzaczastą kępę. Z racji swoich rozmiarów polecany jest raczej do dużych ogrodów. Nadaje naturalistyczny charakter kompozycjom w ogrodach.
Chaber wielkokwiatowy nadaje się jako kwiat cięty, wykorzystywany jest również do suchych bukietów.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.