Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Joanna Filipczak

Chaber górski

Centaurea montana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Chaber górski to ozdobna z kwiatów bylina z rodziny astrowatych Asteraceae, dorastająca do 50 cm wysokości. Rozrasta się wytwarzając liczne kłącza. Tworzy krzaczastą kępę.
Chaber górski kwitnie od maja do lipca. Kwiatostany (koszyczki) mają średnicę 6 cm, osadzone są na wierzchołkach sztywnych i gęsto ulistnionych pędów. Kwiaty brzeżne (znajdujące się na zewnętrznej stronie kwiatostanu) są niebieskie, środkowe – czerwone.
Kwiatostany nadają się do cięcia. Kwiaty miododajne.
Po przekwitnięciu roślinę należy przyciąć, aby wywołać powtórne kwitnienie.

Chaber górski nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale nie toleruje zbyt ciężkiego podłoża. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym, w miejscu dość ciepłym. Gleba powinna być przepuszczalna, sucha do średnio wilgotnej , o pH zasadowym. Roślina nie toleruje nadmiaru wody.

Chaber górski poleca się do ogrodów przydomowych do sadzenia na rabatach pojedynczo lub po dwa-trzy w grupie. Nadaje się także do ogrodów skalnych, do obsadzania lekko zacienionych skarp. Znakomicie sprawdza się w ogrodach naturalistycznych.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.