Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Chaber białawy

Centaurea dealbata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Chaber białawy, należący do rodziny astrowatych Asteracea, to bujnie rosnąca bylina o sztywnych łodygach, osiągająca około 80 cm wysokości. Ma ozdobne, powcinane liście, matowo zielone, pod spodem prawie białe.

Chaber białawy kwitnie latem: od czerwca do sierpnia. Kwiaty koloru lilioworóżowego są zebrane w pierzaste kwiatostany koszyczki o średnicy około 6 cm. Koszyczki kwiatowe znajdują się tylko na wierzchołkach pędów. Podczas kwitnienia kwiaty chętnie odwiedzają pszczoły i motyle.

Chaber białawy wymaga gleby przepuszczalnej, bogatej w wapń, o odczynie zasadowym. Najlepiej czuje się na stanowiskach suchych i słonecznych. Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane od kwietnia do czerwca do zimnego inspektu bądź na rozsadniku. Do gruntu, na miejsce stałe, wysadzamy rośliny we wrześniu, w rozstawie 25–45 cm. Kwitnie w następnym roku po posadzeniu.

Chaber białawy nadaje się na duże rabaty bylinowe, a także do nasadzeń naturalistycznych w małych grupach po 3–10 roślin razem. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.