Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Bodziszek wielkopłatkowy

Geranium platypetalum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bodziszek wielkopłatkowy to bylina z rodziny bodziszkowatych Geraniacea, pochodzi z Azji Mniejszej, Kaukazu i Iranu. Osiąga wysokość 40 – 70 cm. Liście ma duże, okrągłe, owłosione, lekko powcinane o charakterystycznym zapachu. Przebarwiają się jesienią na żółto lub pomarańczowo. Jest całkowicie mrozoodporny.

Bodziszek wielkopłatkowy kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są duże, fioletowoniebieskie. Kwitnie bardzo obficie, a w dobrych warunkach uprawy powtarza kwitnienie.
Wymaga stanowiska półcienistego, gleby próchniczej o odczynie obojętnym. Najlepiej rośnie w glebie wilgotnej, wtedy znosi nawet pełne nasłonecznienie.

Bodziszek wielkopłatkowy stosowany jest na rabaty, do grup na trawnikach, w założeniach naturalistycznych, pod drzewami i krzewami, a także do ogrodów skalnych.
Rozmnaża się przez podział rośliny, wysiew nasion oraz sadzonki kłączowe w terminie od grudnia do marca.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.