Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Bodziszek łąkowy

Geranium pratense
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, zwarty
Wysokość: 50 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Bodziszek łąkowy korzenie ma w Europie oraz Azji. W naszym kraju można spotkać go w naturze w okolicach niżu. Jest także uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek łąkowy - opis

Bodziszek łąkowy to bylina tworząca dość krótkie kłącza. Ma wzniesiony, prosty pokrój. Osiąga od 50 do 80 cm wysokości. Liście są zielone, o kształcie nerkowatym, dłoniasto-dzielne. Liście odziomkowe są delikatne owłosione.

Okres kwitnienia bodziszka łąkowego przypada od czerwca do sierpnia. Kwiaty wyrastają na szczycie łodygi, po dwa. Składają się z pięciu płatków w kolorze fioletowym lub niebieskim. Obecne są w nim miodniki. Owocem są pięciodzielne rozłupnie, wewnątrz których znajdują się małe, ciemne nasiona. Roślina zapylana jest przez owady i bardzo szybko sama się rozsiewa.

Bodziszek łąkowy - warunki uprawy

Najbardziej wskazane stanowisko dla bodziszka to miejsce półcieniste i dość ciepłe. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i wilgotne, bogate w azot. Roślina dobrze radzi sobie z krótkotrwałą suszą oraz mrozami. Nie jest atakowana przez choroby ani szkodniki.

>>Przeczytaj też: Bodziszki – gatunki polecane do ogrodu, zastosowanie bodziszków

Bodziszek łąkowy - pielęgnacja

Bodziszek łąkowy nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak z racji tego, że lubi podłoże bogate w azot, warto wzmacniać glebę nawozem mineralnym o zwiększonej zawartości azotu. Xhoć lubi wilgoć, to źle rośnie na terenach zalewowych. Rozmnaża się przez wysiew nasion bądź wegetatywnie przez podział kłączy.

Bodziszek łąkowy - zastosowanie

Bodziszek łąkowy sprawdzi się jako roślina okrywowa. Dość szybko zarasta powierzchnię. Najlepiej prezentuje się posadzony w grupie. Nadaje nasadzeniom wiejski charakter.  Można go wykorzystać do tworzenia łąk kwietnych. Ze względu na dekoracyjne kwiaty jest ciekawym uzupełnieniem wiosennych rabat. Sprawdzi się również w uprawie pojemnikowej.

Bodziszek łąkowy wykorzystywany był w medycynie ludowej - dzięki zawartości garbników i różnych kwasów wykazywał działanie ściągające.

Poznaj inne gatunki bodziszków:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.